Take a fresh look at your lifestyle.

Sertićev čudesni likovni svijet u Klubu kulture

921

U križevačkom Klubu kulture prošlu je subotu otvorena likovna izložba “Crteži” samoukog likovnjaka Dubravka Sertića. Četrdesettrogodišnjem likovnom umjetniku iz Vinkovaca križevačka je izložba, radova velikog formata izrađenih u tehnici olovke na papiru, deseta samostalna, a izlagao je na stotinjak skupnih, od kojih su najvažnije 25. Salon mladih 1998., 7. triennale hrvatskog kiparstva 2000., 3. i 5. hrvatski triennale akvarela te prošlogodišnja izložba recentnih radova članova HDLU-a u Zagrebu. Član je Matice hrvatske, HDLU-a Zagreb i Grupe 1999 Vinkovci, a nekoliko radova uvršteno mu je kroz donacije ili otkup u nekoliko hrvatkih muzeja, dok se brojni radovi nalaze se u raznim privatnim zbirkama i Dječjem domu sv. Ane u Vinkovcima.

Povjesničarka umjetnosti Nada Vrkljan-Križić u katalogu je Sertićeve izložbe „Outsideri 2“ u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti još 2000. godine napisala: „Dubravko Sertić na vrlo senzibilan način koristi različit inventar otpadaka te stvara svoje nove ljude koji zrače duhovitošću i djeluju poput obrambenih mehanizama pred rasulom i grubošću suvremenog svijeta. Vrlo je istančanoga likovnoga interesa za fakturu, za oblik i boju, za kolažiranje fragmenata na oslikanim površinama slika i kipova. Njegovi se radovi svojom sirovošću suprotstavljaju kaotičnoj i često zastrašujućoj svakidašnjici.“

U predgovoru križevačke izložbe prof. Gordana Juran-Ratković je napisala: „Tu nadrealnost postiže, između ostalog, povremeno koketirajući s dječjim načinom percipiranja stvarnosti, gdje i fantastični elementi djeluju prirodno. Njegovi motivi čvrsto su ukorijenjeni na stvarnosti koju propituju naizgled naivno, ali zapravo su vrlo ironični, gotovo nemilosrdni. Propituju našu stvarnost poigravajući se prastarim, ali i suvremenim mitovima i vječnim pitanjima kojima se bavi čovječanstvo, od problema porijekla i egzistencije čovječanstva do poimanja religije ili osjećaja… da su linije u Sertićevim crtežima žive, vibrantne, da je njihova dinamika izuzetno zanimljiva, da neke njegove slike izgledaju kao grafike, naročito one u kojima se autor poigrava kombiniranjem linija i sivih ili crnih ploha i imitiranjem efekta ogledala.“

„Dubravko Sertić (je) pripadnik generacije koja je rođena 1968., koja je punoljetnost dočekala 1986. na zalazu jedne države i jednog sustava, svjesna da je čekaju ogromne promjene, možda i rat (kasnije je ovo „možda“ postalo bespredmetno) i  koja se sa tako ljudskim strahom pred velikim povijesnim mijenama, odlučila suočiti preciznim izlučivanjem bitnog od nebitnog, podrugljivošću, humorom i ironijom… Tako se i Dubravko Sertić gorko smije, istovremeno je i „težak“ i dječji „lagan“, dubok, a površan i plošan, tužan i duhovit, prestrašen i hrabar, romantičan i zločesto realan…“, poentira prof. Juran-Ratković, pozvavši posjetitelje da uživaju u ovom Sertićevu ciklusu, koji će u Klubu kulture biti izložen do 11. lipnja.

Komentari su zatvoreni.