Dvije godine od pada meteorita ‘Križevci’
Danas je točno tjedan dana do 2. godišnjice pronalaska krhotine meteorita “Križevci”, prvog takvog pronađenog na teritoriju Hrvatske u posljednjih 60 godina. Zabilježen kamerama Hrvatske meteorske mreže (HMM), pad se dogodio 5. veljače 2011. u 0:20 sati po našem vremenu, nakon čega su deseci astronoma amatera iz čitave Hrvatske, zajedno s Križevačkom astronomskom udrugom Perzeidi, tragali oko Križevaca za ostacima meteorita i 20. veljače pronašli jedan fragment mase 292 grama. Uskoro nakon toga, u proljeće prošle godine, pao je još jedan meteorit kod Sokolovca, ali do sada nije pronađen. Nekolicina članova Perzeida prigodnim je okupljanjem na Nemčićevom trgu u Križevcima 5. veljače nešto iza ponoći, zajedno s nekoliko građana koji su se tamo slučajno zatekli, odala “počast prvom znanom palom križevačkom meteoritu”.
‘Piljenje’ meteorita ‘Križevci’
U međuvremenu križevački je meteorit podvrgnut prvim izučavanjima. Nakon što je prethodno snimljen u tri dimenzije kako bi se mogle izrađivati njegove replike, izvršeno je prvo “piljenje” meteorita da se ustanovi njegova unutrašnja građa.
– Korado Korlević iz Hrvatske meteorske mreže izvjestio nas je da prva ispitivanja pokazuju mnogo veću prisutnost metalnih “fljokica” u sastavu meteorita nego se pretpostavljalo i da se najvjerojatnije radi o tipu “H kondrit”, istaknuo je predsjednik Perzeida Ratko Matić, izrazivši nadu da bi u traganju za još nepronađenim ostacima meteorita mogli pomoći i detektori metala.
Podsjetimo na nekoliko činjenica o letu predmetnog meteoroida u noći s 4. na 5. veljače. Svemirsko tijelo mase oko 90 kg brzinom od 19,1 km/s u Zemljinu je atmosferu ušlo iz asteoridnog pojasa te se približavalo površini Zemlje pod vrlo strmim kutem od oko 60 stupnjeva, a zbog trenja sa sve gušćim slojevima zraka, došlo je do izrazitih svjetlosnih efekata, što su zabilježile kamere HMM-a, ali i astronomi iz Češke, Mađarske i Slovenije, a čak 20 seizmičkih stanica zabilježilo je “potres u zraku”.
– Unutrašnjost meteorita puna je fraktura i pravo je čudo da je taj pronađeni komad toliko velik, to jest da se nije raspao na hrpu manjih, kaže nam Korado Korlević.
‘Perzeidi’ bez podrške Grada
Udruga Perzeidi je ušla u treću godinu postojanja i marljivih aktivnosti, redovito priređuju popularna predavanja za građanstvo, bilo sami, bilo uz pomoć gostujućih stručnjaka. Također upriličuju promatranja neba i nebeskih pojava teleskopima na kojima se okuplja znatan broj građana, što pokazuje da u Križevcima postoji potreba za ovakvom udrugom. No, tako očito ne misli gradska uprava i njena tijela koja odlučuju o financiranju programa udruga jer usprkos redovitom javljanju na natječaje koje raspisuje Grad Križevci, Perzeidi još nisu dobili niti lipe. Jednom im je samo, izvanredno, Grad financijski pomogao organizirati promatranje Sunčevih pjega za građanstvo iz centra grada, koje su stručno i opremom pomogli kolege iz Astronomskog društva “Kumova slama” iz Daruvara.
Udruga se uglavnom financira iz vlastitih džepova, ali usprkos tome uspijeva realizirati dobar dio zacrtanog programa. O neuspjesima na gradskim natječajima Matić odgovara:
– S obzirom na klimu koja vlada u našem gradu i općenito u društvu, više bi me začudilo da smo nešto dobili. Nije istina da novca nema, nego kao i svagdje oko nas, za neke ima, a za neke nema.
O razlozima izostanka podrške Matić, kaže, može samo nagađati: ili se smatra da astronomska udruga Križevcima ne treba, ili njihovi projekti nisu dovoljno dobro napisani, ili je pak povjerenstvo koje odlučuje dovoljno neuko da ne prepoznaje o čemu se uopće radi.
– Ostaje nam još jedina šansa da pronađemo nekog eksperta za pisanje projekata kako bi ga napisao dovoljno pismeno da ga komisija prepozna, pomalo ironično zaključuje Matić, najavivši unatoč svemu novi projekt Perzeida koji će Križevce smjestiti na međunarodnu scenu što se tiče astrofotografije, o čemu ćemo više pisati narednih dana.
Komentari su zatvoreni.