Emisija počinje nastavkom priloga s tribine na Culture Shock Festivalu održane 17. travnja na kojoj je gostovao povjesničar filma Daniel Rafaelić predstavljajući svoju knjigu u kojoj se bavi poviješću kinematografije Nezavisne Države Hrvatske. Čut ćemo iz kojih je izvora crpio informacije te kako je nastojao da mu knjiga bude beletristički zanimljiva i uzbudljiva ali i znanstveno egzaktna jer je prate podaci pomoću kojih su navedene činjenice provjerljive.
Još su dva kraća tonska priloga u emisiji: s tribine Kakvu vodu piju Križevčani Zavoda HAZU održane na Dan planeta Zemlje, 22. travnja u Gradskoj vijećnici u Križevcima, koju je održala dr. sc. Jasna Nemčić Jurec iz Službe za zdravstvenu ekologiju Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije, te s Noći knjige 23. travnja, u novim prostorima Gradske knjižnice “Franjo Marković”, službeno otvorene dan kasnije, kada je akademik Josip Bratulić predstavljao Pjesmaricu Ane Katarine Zrinske u izdanju Matice hrvatske.
U Novim naslovima iz Gradske knjižnice predstavljamo knjigu o neverbalnoj komunikaciji, te dva romana, čije se radnje odvijaju na Divljem zapadu i u Nizozemskoj.
U Vijestima Krugova nastavljamo iznositi čime se hrvatski gradovi natječu za titulu Europske prijestolnice kulture 2020. godine, govorimo o dražbi umjetničkih djela na temu erotike, saznajemo kako je Alfred Hitchcock sudjelovao u izradi dokumentarnog filma o strahotama nacističkih logora, kako je prošao umjetnik koji je na Islandu obojio vodu gejzira u ružičasto, te o umjetničkoj hipotezi kako su izgledale posljednje večere Cezara, Napoléona i Jimija Hendrixa. Priprema se i preseljenje najvećeg neutrinskog detektora na svijetu iz CERN-a u “konkurentski” američki Fermilab do 2017. godine, da bi se tamo priključio traganju za četvrtom vrstom neutrina.
Na današnji datum spominje isplovljavanje Kon-Tikija iz Perua na put prema Polineziji, razotkrivanje incidenta u Čornobylju, pobunu na brodu Bounty, matematičara Kurta Gödela, slikara Ignjata Joba, prvog svemirskog turista Dennisa Tita, astronoma Jana Oorta… te jesu li Shakespeare i Cervantes odista umrli istoga dana.
U prilogu o svjetlosnom onečišćenju govorimo o tome koja su mjesta u Hrvatskoj “najštetnije” osvijetljena.
Svemirski kutak izvještava o položaju najuočljivijih objekata na večernjem nebu, obilježava “srebrnu” godišnjicu teleskopa Hubble, bavi se fenomenom astrofotografije na primjeru izložbe koja se otvara u Čakovcu dan poslije ove emisije, te najavljuje novo predavanje Perzeida, ovoga puta na križevačkoj gimnaziji, a tema je “Astronomija u vrijeme Ivana Zakmardija Dijankovečkog”, po kome se gimnazija i zove. Predavanje će slijediti i promatranje neba pored gimnazije i kasnije u središtu grada ako nas posluži vedro nebo.
U Zanimljivostima bit će riječi o vjerojatnim, nedavno otkrivenim, razlozima jednog od najvećih izumiranja živih vrsta, krajem trijasa.
Glazbeni prilozi slijede nedavne događaje ili događaje na datum emisije, pa tako slušamo zajedničko izvođenje HPD-a “Kalnik” i tamburaša križevačke glazbene škole, glazbu Stravinskoga, Skrjabina, Vangelisa i Sonic Youth, te glazbu koja je primjerena govornim prilozima u emisiji.
Ne dirajte mi krugove broj 1061 emitira se 28. travnja od 17:00 do 18:30 sati na 96,6 MHz. Snimka (repriza) ove emisije bit će emitirana u subotu, 2. svibnja od 21 sat na istoj frekvenciji (Radio Križevci). Ugodno vam slušanje putem etera ili preko računalne mreže!
Komentari su zatvoreni.