Mlade majke dobile mjesto okupljanja, unapređenja znanja i vještina
Krajem svibnja otvoreno je Savjetovalište za maloljetne i mlade majke u prostorijama Centra za socijalnu skrb u Križevcima, a u okviru projekta “Zajedno za mame”.
“Zajedno za mame” hvalevrijedan je projekt koji je usmjeren na djevojke koje su i prije svoje punoljetnosti odlučile biti majkama. Njima se želi osigurati snažniju podršku i pomoć pri nastavku školovanja i zapošljavanju te pomoć u brizi i skrbi za dijete, kao i ojačati njihovu ulogu u zajednici kroz informiranost, educiranost i unapređenje osobnih kompetencija i socijalnih vještina. Projekt “Zajedno za mame” provodi Udruga roditelja “Korak po korak” u partnerstvu s udrugom žena HERA Križevci, Udruženjem Djeca prva te CZSS Križevci.
Treba uključiti i srednje škole
Prije nego je u Križevcima krajem svibnja otvoreno Savjetovalište za maloljetne i mlade majke, u travnju je održana edukacija “Model socijalne usluge i standardi kvalitete socijalnih usluga”. – Edukacija je bila namijenjena djelatnicima Udruge roditelja “Korak po korak” i Udruge žena HERA Križevci. Tijekom edukacije na kojoj su se procjenjivale potrebe organizacije, osnaživali su se predstavnici partnerskih organizacija i educirali o provedbi standarda kvalitete u pružanju socijalnih usluga. U prijenosu znanja sudjelovala je partnerska organizacija udruženje „Djeca prva“. Nakon toga, predstavnici i partneri na projektu su na okruglom stolu održanom 20. travnja prezentirali svoje uloge, informativne materijale i aktivnosti koje provode u okviru projekta, odnosno rezultate prethodne edukacije. Tada je istaknuto kako i srednje škole prepoznaju potrebu uključivanja ne samo maloljetnih majki, već i očeva u savjetodavni rad, a prepoznata je i potreba prevencije maloljetničkih trudnoća informiranjem učenika u redovnoj nastavi – pojašnjava Bojan Krsnik, voditelj projekta.
Mjesto druženja
I tako je 27. svibnja otvoreno Savjetovalište u prostorijama Centra za socijalnu skrb u Križevcima. Njime su maloljetne i mlade majke, trudnice i roditelji na području županije dobili mjesto okupljanja, unapređenja znanja i vještina koje će ih osnažiti za samostalan život i suočavanje s izazovima roditeljstva. – Otvorenje savjetovališta važna je aktivnost našeg projekta ‘Zajedno za mame’, koja će omogućiti maloljetnim roditeljima Koprivničko-križevačke županije da saznaju više o načinima poboljšanja partnerskih odnosa, usavršavanja roditeljskih kompetencija i podizanja razine samopouzdanja, ali i da dobiju informacije o ostvarivanju prava iz socijalne skrbi. Ovo će savjetovalište biti i mjesto za druženje s vršnjacima koji su se našli u sličnoj životnoj situaciji, stvaranje prijateljstava, razmjenu znanja i iskustava te usvajanje novih vještina.
Savjetovalište djeluje u prostoru koji je ustupio Centar za socijalnu skrb u Križevcima na adresi Bana Josipa Jelačića 5. Usluge savjetovanja u novom će savjetovalištu, ali i dalje u svojem sjedištu, pružati križevačka Udruga žena „Hera“ kroz telefonska savjetovanja te individualne susrete tijekom kojih će korisnici usluge dobiti savjete i podršku. Prostor savjetovališta uređen je i opremljen sredstvima projekta koji financiraju Europska unija iz Europskog socijalnog fonda te Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Korisnicama savjetovališta i njihovoj djeci boravak u savjetovalištu uljepšat će i igračke koje im je donirao klub učenika volontera ,,Veliki pomagači“ Srednje gospodarske škole u Križevcima – nabraja Krsnik dodavši kako su uz predstavnike kluba, svečanom otvorenju savjetovališta nazočili i zamjenik gradonačelnika Križevaca Ivan Vuk, predsjednica Općinskog suda u Koprivnici Lidija Vuljak, predstavnici centara za socijalnu skrb iz Križevaca, Koprivnice i Đurđevca te predstavnici Osnovne škole Ljudevita Modeca.
Umrežavanje i jačanje suradnje
– Daljnje aktivnosti projekta uključuju početak pilot-primjene modela pružanja socijalnih usluga te mentorske sastanke i dodatne okrugle stolove na kojima će sudionici projekta imati prilike za razmjenu iskustava te međusobno umrežavanje i jačanje suradnje s ključnim dionicima iz sustava. Konačan rezultat projekta bit će izrada protokola o postupanju u slučaju maloljetničke trudnoće, koji podrazumijeva suradnju obitelji i nadležnih institucija, osobito škole te ustanova socijalne i zdravstvene zaštite. U okviru projekta bit će objavljena i publikacija s najznačajnijim zaključcima te preporukama za daljnje aktivnosti usmjerene na pomoć i podršku maloljetnim i mladim majkama i njihovim obiteljima – zaključuje Krsnik. Vrijednost ovoga projekta odobrenog na natječaju “Jačanje sposobnosti organizacija civilnog društva za pružanje socijalnih usluga” je 528.150,58 kuna. (Civilnodrustvo.hr)
Sad je to otvoreno, a nekad su maloljetne majke uvjeravali da nisu dobre majke i svašta još. Konačno se valjda malo i taj Centar sredio, otkad se jedna korumpirana baba iz Centra maknula u mirovinu.
Ne vidim Vuka!?