Skaville – jedini festival koji Križevce tjera na ples
U vikendu od 9.–12. srpnja održan je u Križevcima deveti po redu glazbeni festival Skaville. Na isprobanoj lokaciji u prostoru bivše vojarne i ljetnog kina, festival se održao po drugi put. Premda su se isprobana lokacija i odlični bendovi i ove godine pokazali odličnom kombinacijom, festival je u odnosu na prošlu godinu ipak bio slabije programski popunjen, pa i slabije posjećen. Pri tome mislim prvenstveno na nedostatak programa u nedjelju, kad je prošle godine, uz žonglerski show i Freshwood Festival (Granje), u parku bio održan i besplatni koncert.
Koji god da su financijski ili organizacijski problemi bili razlogom, ove je godine nedjelja nažalost prošla kao da festivala nije ni bilo, a i glavni koncerti u petak i subotu su bili vidno slabije posjećeni u odnosu na prošlu godinu. Nameće se stoga pitanje jesu li, nakon prošlogodišnje početne euforije, Križevci stvarno prepoznali potencijal Skavillea i hoće li ga nastaviti podržavati ili će interes jenjavati iz godine u godinu.
No, prije upuštanja u crne prognoze, treba prvo prokomentirati ovogodišnji festival koji je, bez obzira na gornje opaske, bio daleko od neuspješnog. Koncerti na glavnoj pozornici ljetnog kina u petak i subotu predstavili su nekoliko odličnih bendova.
U petak je uvod u festival napravio zagrebački Jeboton ansambl, simpatični kolektiv bendova koji je ove godine već nastupio u Križevcima na zatvaranju 11. Culture Shock Festivala i za koje je karakteristično stvaranje odlične atmosfere sličnije dobroj fešti, nego formalnom koncertu.
Koncert u petak je nastavljen nastupima pulskog Fakofbolana i splitskog ST!illnessa. Premda se uvrštenjem punk benda (Fakofbolan) u program festival žanrovski udaljio od ska, reggae i dub žanrova, publika to očito nije zamjerila, jer se ples pred pozornicom nastavio do iza 2 sata ujutro.
U subotu je najočekivaniji bend bio Kawasaki 3p, koji je nastupio treći po redu. U izvedbi poznatih pjesama kavasakijevaca sudjelovali su svi u publici, ali se mora priznati da je dominaciju subotnjim koncertom ipak preuzeo jedan drugi bend, kolumbijska Skampida.
Puni energije, odlični svirači i zabavljači, veseli Kolumbijci su bili pravo iznenađenje festivala. Prvi i posljednji bend koncerta, Jolly Jeckers iz Italije i Gypsy Ska Orquestra iz Venecuele su također više nego kompetentno održavali atmosferu festivala. Nažalost, iz programa ovogodišnjeg Skavillea je izostao talijanski bend Redska, poznat po angažiranim tekstovima.
U konačnici, moram ponoviti što sam već pisala u osvrtu na prošlogodišnji festival, a to je da je Skaville puno potrebniji Križevcima nego što su Križevci Skavilleu, pa se iskreno nadam da će tu i ostati, jer je zasada ovaj festival jedina manifestacija koja može natjerati Križevce na ples.
Komentari su zatvoreni.