‘Šuma’ Damira Benčaka kao prozor u suvremenu mitologiju
U subotu 2. travnja u križevačkom Klubu kulture otvorena je likovna izložba “Šuma” mladog autora Damira Benčaka. Dvadesetogodišnji Benčak izložio je dvadesetak crteža, studija i pripremnih skica u različitim tehnikama te jednu skulpturu, a ovo mu je bila prva samostalna izložba, kojom se ujedno priprema za prijemni ispit na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Dvadesetogodišnji Benčak je završio Školu primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu, odjel za dizajn metala, a nakon završetka školovanja intenzivno razrađuje svoj crtački stil i u stalnom je istraživačkom pohodu. Do sada je sudjelovao na nekoliko skupnih izložbi u Rovinju, Humu i Prirodoslovnom muzeju u Zagrebu.
Iz predgovora Kristine Vuković, profesorice likovne kulture: “Damir Benčak je definitivno majstor detalja. Strpljivi i vješti crtač detalja koji svoje začudne kompozicije, bilo da se radi o animalističkim prikazima, odnosno ljudskim, mitološkim bićima, šumskim vilama, prikazu duhova ili kombinaciji svih tih elemenata s dijelovima ornamenata, stabala ili geometrijskih okvira gradi vlastitu suvremenu mitologiju minucioznim i sigurnim potezima. Svojim specifičnim likovnim stilom uvodi nas u kompleksnost sadržaja i njegovu slojevitost. Iako je njegov crtež uglavnom figurativan, njegova sposobnost zamišljanja nadrealnih formi ponekad je nevjerojatna.
Ciklusi crteža nisu studije motiva već su nastali spontano. Zavidnom lakoćom stvaranja Damir pušta da ga crtež vodi i s izrazitim osjećajem za metafizičko ulazi u svijet mitoloških bića. Crtajući stabla i šumske vile u prikazu krošnje stabla s vremenom se pojavljuje lik Odina, vrhovnog boga nordijske mitologije i tako nastavlja cijelim ciklusom crteža stvarajući magičnu pomalo nadrealnu atmosferu svojih prikaza. Opusom dominiraju tužne i isprazne ekspresije lica prikazanih likova. Crteže bi mogli podijeliti i u dvije skupine: crteži duboke ekspresije osjećaja i crteži komičnog dojma.
U formiranju svojeg osobnog stila, na snažnu dramatičnu napetost u mitološkim prikazima prepoznajemo utjecaj manirističkog slikara Tintoretta. Zadiranjem u podsvjesno tragajući za demonskim stranama čovjeka pod utjecajem je čuvenog švicarskog nadrealista H.R.Gigera, dok u stvaranju kompozicije inspiraciju nalazi u radu suvremenog ilustratora i slikara Jeremya Fisha. Izloženi crteži iscrtani na stranicama džepnog bloka ili na većem formatu papira jednako oduševljavaju specifičnim Damirovim crtačkim izričajem.”
Komentari su zatvoreni.