Performansom ‘Girl like’ Ana Jelušić propituje autorstvo, autonomiju i rod
U subotu, 23. ožujka u Maloj dvorani Hrvatskog doma u Križevcima u sklopu 15. Culture Shock Festivala, održan je plesni performans pod nazivom “Girl like” autorice, izvođačice i koreografkinje Ane Jelušić iz Zagreba. Okupljena publika, smještena na samu pozornicu zajedno s izvođačicom i autoricom ovog polusatnog koreografskog rada, mogla je iz neposredne blizine doživjeti njeno nastanjivanje vizualnog lika i su-djelovanja s vizualnim likom iz pop kulture od kojeg uči.
– U ‘Girl like’ se bavim raščlanjivanjem pop kulturnog artefakta – videospota – s intencijom propitivanja autonomije i autorstva. Stavljajući sebe kao izvođačicu u relaciju identifikacije s pop likom – hip hoperom Drakeom – a kroz koreografski postupak kopiranja – stvaram prostor za propitivanje kome ples pripada i koji je to novi ples koji nastaje uslijed mojih vlastitih koreografskih odluka. Kroz postupke fragmentiranja i segmentiranja iz originala slažem novu strukturu koja ima vlastitu autonomiju, istaknula je Jelušić, naglasivši da tako nastaje paradoks autonomije koja počiva na aproprijaciji.
– Važan koreografski postupak je i inventar koji uključujem na kraju komada u kojem izgovaram listu stvari koje jesam i stvari koje nisam koristila za koreografiju, a svaka stavka je popraćena slikom izgovorenog iz spota. Tim postupkom namjera mi je bila naznačiti raščlanjenje originalnog materijala u svrhu stvaranja mog novog materijala i staviti pažnju na prostor propitivanja između ta dva autorstva, objasnila je dalje Jelušić.
Od velike važnosti autorica smatra i rodno propitivanje kojim se u ovom projektu, prema njenim riječima, bavi – kopirajući kao žena mainstream glazbenu soft macho, figuru, dovodi u relaciju konotacije oko rodnih uloga i očekivanja koja oko toga postoje.
– Također, kopiram i autunomnu žensku figuru s kraja spota, koja je ujedno i koreografkinja spota. Time dalje razvijam strukture koje imaju za zadatak da kroz relaciju između mene i mojeg djelovanja i njih i njihovog djelovanja stvaram prostor titranja koje služi za propitivanje toga kako rodno djelujemo i nudi potencijal za otvorenost ka novim mogućnostima, zaključila je Jelušić.
Dramaturšku potporu ovom radu dala je Nina Gojić, a tehničku Marko Gutić Mižimakov. Rad je ostvaren u suradnji s ekscenom i POUZ te podržan sredstvima Ministarstva kulture. Organizatori također zahvaljuju na podršci Gradu Križevcima te Pučkom otvorenom učilištu Križevci, kao i trgovinama Robin.
Ana Jelušić, rođena Križevčanka, završila je studij engleskog i španjolskog jezika u Zagrebu, a potom studij koreografije pri HZT – UdK University of the Arts u Berlinu. Bavi se plesom, koreografijom i performativnim praksama. Također se bavi pitanjem treninga te somatskim praksama. Dio je Inicijative Autonomija plesu i Futura II.
Nina Gojić (Zagreb, 1989.) završila je MA program International Performance Research na sveučilištima u Amsterdamu i Warwicku te MA dramaturgije izvedbe na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Radi kao dramaturginja na kazališnoj i plesnoj sceni, piše tekstove iz područja teorije izvedbe, te tekstove za izvedbu i filmske scenarije. Dio je inicijative Autonomija plesu.
Marko Gutić Mižimakov radi, istražuje i eksperimentira u mediju videa, 3D animacije, performansa i instalacije. Razlikuje između digitalnog i virtualnog. Interesira se za pitanja i probleme o tijelu i iz tijela te često surađuje s izvedbenim umjetnicama. Živi i radi u Zagrebu gdje je na Akademiji likovnih umjetnosti magistrirao nove medije. Od prosinca 2014. bliski je suradnik Najbolje.
Komentari su zatvoreni.