U doba pandemije kad se brojne udruge i društva koja se bave kulturom i umjetnošću boje za svoju budućnost jer se zbog nemogućnosti održavanja proba i nastupa članstvo osipa, u Križevcima je grupa glazbenika željnih dobre svirke osnovala novi orkestar pod nazivom Gradski tamburaški orkestar Križevci. Svojevremeno je postojao sličan orkestar – Sveti Marko Križevčanin, u kojem su svirali bivši učenici Glazbene škole, no on već godinama nije aktivan. Ideja o okupljanju tamburaša kotrljala se dugo, objašnjavaju ravnateljica Glazbene škole Branka Špoljar i dirigent Igor Kudeljnjak, a najviše ju je poticao novoizabrani predsjednik Jurica Perharić, inače profesor tambure i bivši učenik Glazbene škole Alberta Štrige.
“Budući da su svih ovih godina tolike generacije vrsnih tamburaša izašle iz Glazbene škole, htjeli smo ih okupiti. Neki od njih su nastavili i studij jer se u međuvremenu otvorio i studij tambure na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku”, kaže ravnateljica Špoljar koja je, uz tajnicu Gordanu Božić, dirigenta Kudeljnjaka, predsjednika Perharića te Dijanu Mijač Dretar, Stjepana Fortunu i Josipa Berenda u Upravnom odboru orkestra.
Na Muzičkoj akademiji na različitim smjerovima trenutačno studira 20-ak križevačkih učenika, a među njima ima puno tamburaša pa će u novom gradskom orkestru svirati mnogi akademski glazbenici. S probama planiraju početi čim epidemiološke mjere i Stožer civilne zaštite to dopuste, a bude li to u idućih mjesec dana, prvi nastup bit će već za Dan grada ili za Spravišče. Na prvom koncertu građanima će se predstaviti s križevačkim programom, najavio je dirigent Igor Kudeljnjak. Kroz grupu na društvenim mrežama već mu se javilo tridesetak bivših učenika, a svi koji im se žele pridružiti mogu se javiti na tamburaski.orkestar.krizevci@gmail.com.
“Kad počnemo s radom i kad vidimo u kakvoj su članovi sviračkoj kondiciji, napravit ćemo tečajeve za one koji nisu dugo svirali. Ima nas puno profesora tambure pa edukacija neće biti nikakav problem”, rekao je Kudeljnjak.